Saturday, May 17, 2008

Star rating explanation

value
1 star: more than $3.00 per serving
2 stars: $2.00-$3.00 per serving
3 stars: $1.00-$2.00 per serving
4 stars: $1.oo or less per serving

time
1 star: over an hour from start to finish
2 stars: 41-60 minutes
3 start: 21-40 minutes
4 stars: 20 minutes or less

taste
1 star: we both didn't like it
2stars: one of us didn't like it
3 stars: we both liked it enough to eat it once per year
4 stars: we both loved it

3 comments:

leslieeee said...

I think you should do like, one star is the least (expensive, time-intensive, tasty) and four stars is the most. I just naturally equate more stars with, well...more?

Feed the Moose said...

Thanks for your comment. I see where you are coming from on that one, but for me, the least time consuming and the least expensive are the best, and I think of the best as having the most stars. I can see where that might be a little bit counter-intuitive at first glance, though.

Feed the Moose said...

On second thought, I think I will change the "expense" category to "value." This might make the low to high ratings make more since (a higher star rating equals a higher value). Thanks for the suggestion!